Doktor Ertan Okay'a Soru Sor

Röntgen nedir?Röntgen doktorların tıbbi sorunları teşhis ve tedavi etmesine yardımcı olan acısız bir tıbbi testtir. En eski ve en çok kullanılan tıbbi görüntüleme yöntemidir. 1896 yılında Alman fizikçi Wilhelm Röntgen tarafından bulunmuştur.

Nasıl hazırlanmalıyım?
Röntgen için gereken hiçbir hazırlık yoktur. Ancak bazen hastaların üzerindekileri çıkarıp bir önlük giymeleri istenebilir. Böylece kıyafet üzerindeki metal objelerin Röntgen görüntüsünü bozması engellenmektedir.

Ne beklemeliyim?
Röntgen tetkikinde vücudun çekim yapılacak bölgesi düşük dozda iyonize edici radyasyon uygulanarak görüntülenir. Vücudun incelenen bölümüne odaklanan, Röntgen aleti çekim yapılacak bölgeye yönlendirilerek Röntgen tüpünden oluşturulan X ışını vücudun içinden geçerek vücüdun arkasına yerleştirilen alıcıya ulaşır. Farklı vücut kısımları Röntgen ışınlarını farklı derecelerde emer. Yoğun kemik radyasyonun çoğunu emerken, kas, yağ ve organlar gibi yumuşak dokular daha fazla Röntgen ışınının geçmesine izin verir. Böylece kemikler beyaz, yumuşak dokular farklı gri tonlarda siyah çıkar.

Genelde vücudunuzun hangi bölümünün incelendiğine göre değişerek iki veya üç Röntgen filmi çekilmesi gerekebilir. Tetkik sırasında mümkün olduğunca sabit bir şekilde durmanız istenecektir. Gerekirse nefesinizi tutmanız istenebilir. Böylece görüntülerde solunum hareketine bağlı bulanıklık oluşmaz. Röntgenden sonra hastalar günlük aktivitelerine devam edebilir.

Sonuçları ne zaman alacağım?
Sonuçlarınızı ne zaman alacağınızla ilgili bilgi size merkezimizde verilecektir. Normal koşullarda 1-2 saat içinde sonuçlarınızı alabilirsiniz.

Nazal Kemik (Burun) Grafisi

Temporal Kemik Grafileri

Caldwell Grafisi

Servikal Vertebra Grafileri

Torakal Vertebra Grafileri

Lomber Vertebra Grafileri

Lumbosakral Vertebra Grafileri

Toraks Grafisi

Akciğer PA Grafisi

Akciğer Lateral Grafisi

Direkt Üriner Sistem Grafisi (DÜSG)

Ayakta Direkt Batın Grafisi (ADBG)

Alt Ekstremite Uzunluk Grafisi

Skolyoz Grafisi

Üst Ekstremite Grafileri

Alt Ekstremite Grafileri

Omuz Grafisi

Dirsek Grafisi

Elbilek Grafisi

El Grafisi

Yaş Tayini Grafisi (sol el AP)

Kalça Grafisi

Pelvis Grafisi

Diz Grafisi

Ayakbilek Grafisi

Ayak Grafisi

Parmak Grafisi

Basarak Vertebra Grafisi

Ekstansiyon Vertebra Grafisi

Fleksiyon Vertebra Grafisi

Basarak Diz Grafisi

Basarak Ayak Grafisi

Kranium Grafileri

× Whatsapp