Doktor Ertan Okay'a Soru Sor

HSG (RAHİM FİLMİ) nedir?
Kısaca HSG olarak isimlendirdiğimiz Histerosalpingografi tetkiki rahim ve tüpleri görüntülemek için kullanılan yöntemidir.

Çocuk sahibi olmak isteyen ama çocuk sahibi olamayan (kısırlık, infertilite) ailede yaklaşık 1/3 ünde kadın, 1/3ünde erkek, 1/3'ünde hem kadın hem de erkekte hastalık olabilir.
Kadında hastalık olup olmadığını araştırırken rahim ve tüplerin görüntülenmesi gerekmektedir. Bu film sayesinde rahimde doğuştan şekil bozukluğu (doğumsal anomaliler), sonradan oluşan yapışıklıklar ve tüplerde yapışıklık, darlık, tıkanıklık, genişleme gibi hastalıkları teşhis edilmektedir.


Nasıl yapılır?
Geliştirdiğimiz yöntem ile kliniğimizde çoğu vakada ağrısız ve bazı vakalarda çok az rahatsızlık hissi ile (adet ağrısı kadar rahatsızlık hissi) HSG çekimi yapılmaktadır. Rahim ağzına yerleştirilen bir cihaz ile renkli ilaç verilmekte ve görerek çekim yapılmaktadır.
Çekim konusunda eğitimli ve deneyimli bayan teknisyenimiz sizi çekim odasına alacaktır. Hazırlıkları Uzman Doktor ile birlikte hazırlıkları yaparak çekime geçilir. Çekim yaklaşık 30 saniye sürmektedir. Ancak çekim öncesi hazırlık ile birlikte yaklaşık 10 dakika çekim odasında kalacaksınız.Şekilde rahim ve tüplerin normal anatomik yapısı görülmektedir.HSG filmi ile rahim içinde ve tüplerde hastalık olup olmadığı kesin olarak teşhis edilmektedir.Filmde rahimde doğumsal anomali ve tüplerde hafif genişleme mevcuttur. Olgu bu teşhis ile tedavi edilecektir.

Nasıl hazırlanmalıyım?
HSG filmi adet bittikten sonra çekilmektedir. Adet bittiği günden itibaren 1-5. gün arası uygundur. Adet sonrası yıkandığınız günü 1 olarak sayarsak kliniğimizde 2. 3. 4. 5. günleri tercih etmekteyiz.
Aç olmaya gerek yoktur. Yemek yedikten birkaç saat sonra tetkik yapılmaktadır.
Randevu saatinden 15 dakika önce Kliniğimizde olmanızı tavsiye ediyoruz.
Çekim öncesi tuvalete giderek küçük ve mümkünse büyük tuvaletinizi yapmanız istenecektir.

Sonuçlarımı ne zaman alacağım?
Çekim sonrasında kliniğimizde 15 dakika dinleneceksiniz. Bu sırada rapor ve filminiz hazırlanarak size verilecektir.
× Whatsapp