Doktor Ertan Okay'a Soru Sor

Ultrason (US) nedir?TOMOKAYDA İKİ ADET SON TEKNOLOJİ RENKLİ 4 BOYUTLU ULTRASON CİHAZI İLE TETKİKLER YAPILMAKTADIR.

İNSAN VÜCÜDÜNA HİÇBİR ZARARI OLMAYAN YÖNTEMDİR. En düşük enerjili görüntüleme yöntemidir.
Her bir inceleme için en az 30 dakika zaman ayrılmalıdır. Son teknoloji Ultrason cihazı ve bu konuda uzmanlaşmış bir Radyolog tarafından yapılmalıdır.
Bu koşullarda bir çok hastalık için ilk teşhis yöntemidir.
Ultrason yumuşak dokuların ve organların görüntülerini oluşturur. Bunu da ses dalgalarının vücut içinden yansımasıyla yapar. Ultrason hastalıklı veya zarar görmüş dokuların bulunması, anormal büyümelerin görülmesi, kanser teşhisi ve birçok farklı tıbbi sorunun teşhis edilmesi için kullanılır. Radyoloğun hızlı ve kesin bir teşhis yapmasını sağlar.

Ultrason muayenesi sırasında Radyolog elinde tuttuğu prob ile hastanın cildinden vücüduna yüksek frekanslı ses dalgaları yollar. Bu dalgalar geriye yansır ve prob bu yansılamaları algılar. Sonra gelişmiş bir bilgisayar bu yansımaları (ekoları) elektronik olarak görüntülere çevirir. İyonizan radyasyon içermez. Bu nedenle radyasyonun olumsuz etkisine karşı çok güvenli bir alternatif görüntüleme yöntemidir.

Boyun, Karın, Kadın organları, Meme, Testis, Damar, Kalça, Kas - Tendon gibi organlarda ilk sırada kullanılmalıdır.
UZMAN DOKTORUMUZ ULTRASON KONUSUNDA İLKLERE İMZA ATMIŞ OLUP BÜYÜK DENEYİME SAHİPTİR.

Nasıl hazırlanmalıyım?
Lütfen randevunuzdan 30 dakika önce merkezimize gelin. Ultrason için yapılacak hazırlıklar incelenecek vücut bölgesine göre değişiklik gösterir.
Eğer safra kesesi, pankreas, karaciğer, dalak veya aortanız ultrason ile incelenecekse randevunuzdan önceki akşam yağsız bir akşam yemeği yemeniz önerilir.
Randevunuzdan önceki 8 saat süresince de hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz gerekir.
Eğer pelvis ultrasonu yapılacaksa, mesanenizin tam dolu olması gerekmektedir. Lütfen en az 1 litre sıvıyı randevunuzdan önceki bir saatte tüketin. Randevu öncesi tuvalete gitmeyin, tetkik sırasında mesaneniz dolu olmalıdır.
Eğer meme, tiroid veya diğer vücut parçalarının ultrasonu yapılacaksa hiçbir hazırlığa gerek yoktur.

Ne beklemeliyim?
Ultrason Radyoloğumuz tarafından özenle gerçekleştirilir. Radyolog alerjen içermeyen, suda çözünen bir jeli vücudunuzun incelenecek bölgesine sürer. Böylece prob ile deri arasında hava kalması engellenir. Doktor yavaşça derinizin üzerine bastırarak görüntü almaya başlar. Prob yüksek frekanslı ses dalgaları üretir ve yankı ile geri dönenleri algılar. Ultrasona bağlı bilgisayar da bu verileri detaylı görüntülere dönüştürür.

Sonuçları ne zaman alacağım?
Sonuçlarınızı ne zaman alacağınızla ilgili bilgi size merkezimizde verilecektir. Normal koşullarda 1 saat içinde sonuçlarınızı alabilirsiniz.

v

Boyun Ultrasonu

<

Tiroid Ultrasonu

Parotis Ultrasonu

Toraks Ultrasonu

Üst Abdomen Ultrasonu

Alt Abdomen Ultrasonu

Tüm Abdomen Ultrasonu

Pelvik Ultrason

Jinekolojik Ultrason

Üriner Sistem Ultrasonu

Renal Ultrason

Hepatobiliyer Ultrason

Appendiks Ultrasonu

Transvajinal Ultrason

Transrektal Ultrason

Skrotal Ultrason

Kalça Ultrasonu

Yüzeyel Doku Ultrasonu

Kas Ultrasonu

Aşil Tendon Ultrasonu

Omuz Ultrasonu

Meme Ultrasonu

Transfontanel Beyin Ultrasonu

× Whatsapp